Len: miłość i świadomy wybór

Len jest najstarszą z tkanin wytwarzanych przez człowieka. I jedną z bardziej cenionych na świecie.

Trudno uwierzyć, że tkanina o tak skromnej nazwie ma tak wiele wszechstronnych i dobroczynnych zalet. Nie ma takiej drugiej, która jest tak miękka, lekka, a przy tym ma tak wysoką absorbcję wilgoci, antyalergiczność, działanie antybakteryjne), skuteczność w ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV, a do tego jest niesamowicie wytrzymała i trwała. Ponadto posiada bardzo ważną cechę w dzisiejszych czasach: stuprocentową biodegradowalność. Uprawa lnu nie wymaga stosowania pestycydów (nie jest atakowany przez pasożyty) i zużywa mniejszą ilośći wody niż w przypadku bawełny organicznej. Tworzenie lnianej przędzy,a następnie lnianej tkaniny jest procesem bardzo czasochłonnym i składa się z wielu etapów wymagających specjalistycznych technik, ale przebiegających w sposób etyczny i możliwie naturalny. Len jest zdecydowanie tkaniną przyszłości, idealny dla osób, którym bliska jest filozofia "slow fashion".

Dla nas, miłośniczek lnu, oryginalną zaletą jest jego gniotliwość, która jest wyznacznikiem jego naturalności i sprawia, że lniana ubrania mają niepowtarzalny charakter z odrobiną nonszalancji. Są po prostu nieidealnie piękne.

Tkanina lniana jest łatwa w utrzymaniu, może być prana zarówno w pralce, pralni chemicznej, a także czyszczona parą. Dobrze znosi wysokie temperatury. Im więcej prana, tym staje się bardziej miękka - szlachetnieje, przy czym jej wytrzymałość sprawia, że jest praktycznie niezniszczalna.

Żywotność odzieży z lnu, podobnie jak lista jej zalet, jest naprawdę długa. Dlatego wybór lnianych ubrań to inwestycja na lata, warta swojej ceny. Lniane kimono, długa spódnica lniana, lniana sukienkalniane szorty czy lniana koszula to takie ponadczasowe klasyki, które zawsze wyglądają dobrze, w każdej stylizacji, nadając jej szlachetny wygląd, ale również nieco surowy charakter.

Powiązane produkty