SISTU w duchu less waste

Coraz więcej mówi się o ekologicznym stylu życia.

Jesteśmy też bardziej świadomi wpływu naszych działań na środowisko.

Mając na uwadze dobro naszej planety, zrodziła się filozofia "zero waste", której głównym celem jest generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, które w nieograniczony sposób zaśmiecają nasze środowisko - na wielu płaszczyznach: od zakupów, poprzez użytkowanie, aż po zagospodarowanie resztek, które można wykorzystać ponownie. Mniej radykalną wersją jest "less waste" - czyli stopniowe wprowadzanie zmian, aby na co dzień marnować mniej i dążyć do życia w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku.

Bycie eko staje się nie tylko modą, ale stylem życia i tak naprawdę coraz mniej mówi się o życiu w stylu eko, a o życiu "zero waste" lub "less waste". I to nas cieszy niewyobrażalnie! Bo jest tak bardzo bliskie naszym sercom już od paru lat.

Oczywiście trudno sobie wyobrazić i jest to wręcz nieosiągalne, że liczba śmieci spadnie do zera, ale możemy zrobić naprawdę dużo, by maksymalnie ograniczyć zaśmiecanie naszego wspólnego domu, którym jest Ziemia. Każdy, nawet najmniejszy krok ma znaczenie. Bo konsumujemy na potęgę i bez umiaru.

Niestety przemysł modowy również nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Mamy tego bardzo silną świadomość, która towarzyszy nam od początku powstania firmy i od kilku lat staramy się wdrażać filozofię "less waste" na coraz szerszy zakres rożnych naszych działań. I nie jest to dla nas absolutnie cel marketingowy! Jest to dla nas rzeczywista potrzeba. Staramy się nie poprzestawać na tym, co do tej pory zrobiłyśmy, cały czas myślimy o tym, co jeszcze możemy zmienić.


MINIMALIZACJA ODPADÓW

Przede wszystkim staramy się maksymalnie wykorzystywać materiały, z których szyjemy, aby odpady były jak najmniejsze. To oznacza ekonomiczne i przemyślane wycinanie poszczególnych elementów ubrań, a także wykorzystanie odpadów, które powstają w wyniku cięcia materiałów. Postanowiłyśmy uszyć z tych resztek gumki do włosów, a asortyment "zero waste" mamy w planach znacznie poszerzyć. 10% ze sprzedaży tych produktów przeznaczamy na wsparcie organizacji pozarządowych, które zajmują się zrównoważoną modą, ochroną środowiska i ekologią.

Z resztek materiałów szyjemy również pojedyncze sztuki ubrań, które zamieszczamy na naszej grupie na Facebook'u Sistu Team (link TUTAJ), gdzie można je zakupić w atrakcyjnych cenach. Znajdą się wśród nich również wadliwe oraz uprane po mierzeniu lub zwrotach egzemplarze. Nigdy ich nie wyrzucamy - szukamy dla nich chętnych właścicieli wśród członków naszej grupy. Część oddajemy także na cele charytatywne.

gumki zero waste


PAKOWANIE BEZ PLASTIKU W KARTONY Z ODZYSKU

Podczas pakowania Waszych zamówień nie używamy plastiku - wykorzystujemy pudełka, papier, papierowe taśmy klejące i ulotki, które powstają z papieru pochodzącego z recyclingu. Niedawno też w sklepie pojawiła się opcja wyboru pudełek wtórnych, które pochodzą ze zwrotu zamówień lub innych kartonów, które zawsze zachowujemy do ponownego wykorzystania. Wystarczy podczas składania zamówienia, pod opcjami dostawy, zaznaczyć odpowiednie pole.

Tak samo i Wy możecie "podać dalej" kartony, w których otrzymujecie paczki.

Oczywiście zdarzyć się może, że otrzymacie od nas zamówienie z naklejoną naklejką, w foliopaku czy zaklejone zwykłą, a nie papierową, taśmą. Wynika to z faktu, że wykorzystujemy dawno temu zakupione lub otrzymane od platform sprzedażowych czy firm kurierskich produkty do pakowania. W podejściu "less waste" nie chodzi o to, aby te wszystkie "nie-eko" produkty wyrzucić, a w to miejsce zakupić ekologiczne. Chodzi, by nie generować nowych odpadów, a te produkty, których jesteśmy już w posiadaniu, również wykorzystywać.

pakowanie bez plastiku


NAPRAWIMY WASZE UBRANIA

Od niedawna mamy w sklepie opcję "drugie życie ubrań" - dzięki niej możecie nadać nową formę czy naprawić kupione jakiś czas temu nasze ubrania. To w sumie też Wasz krok w kierunku "less waste" - nie wyrzucacie ubrania na śmietnik, dajecie mu drugie życie. Więcej możecie dowiedzieć się TUTAJ .


#ZWŁASNĄTORBĄ

Myśląc co możemy zrobić jeszcze, stacjonarnie zapraszamy Was z własną torbą na zakupy - dostaniecie od nas 5 zł na zakupy. Minimalizujemy dzięki temu ilość odpadów w postaci nowych toreb, które znowu wejdą do obiegu, a Wy zyskujecie mały bonus w postaci zniżki ;)

Ale kto zapomni własnej torby niech nie czuje wyrzutów sumienia. Wasze zakupy pakujemy w papierowe, ekologiczne torby, które podlegają recyclingowi.


PROMOCJE KONTRA LESS WASTE

Jak wiecie, nie robimy żadnych akcji typu "black Monday", "cyber Friday", etc., które według nas często przyczyniają się do niekontrolowanych i niepotrzebnych zakupów. Szczerze zależy nam, abyście byli świadomymi konsumentami i robili przemyślane zakupy ubrań, których naprawdę potrzebujecie w swoich szafach. I stawiali na jakość, która często oznacza ich długie życie. Rozsądne zakupy to ważny krok na drodze ku życiu w stylu "zero waste".


CO DALEJ?

Naszym celem na najbliższe lata jest wprowadzenie jak najwięcej ekologicznych tkanin i dzianin, jak len, cupro, lyocell czy bawełna organiczna. Małymi kroczkami do celu. Wierzymy, że się uda. Trzymajcie kciuki, by nasz plan się powiódł.


Marzymy o tym, aby filozofia "zero waste" nie była tylko kolejnym trendem, ale prawdziwą rewolucją, która zmieni i uratuje nasz świat. Jest to dla nas wszystkich ważny krok, do którego każdy powinien dojrzeć i podjąć go świadomie. Wdrożenie nowych nawyków wymaga sporo czasu.

Bądźmy przy tym dla siebie wyrozumiali. Wspierajmy się, a nie wypominajmy potknięcia. Nikt nie jest idealny. My również zdajemy sobie sprawę z błędów jakie popełniamy czy popełniałyśmy, ale cieszymy się na każdą eko-zmianę w naszym życiu czy firmie. Kibicujemy wszystkim, którzy zaczęli swoją drogę w kierunku ograniczania śmieci i Was do tego również zachęcamy, byście wspierali innych i inspirowali do zmian. Łatwiej wprowadzać zmiany, gdy ma się wsparcie :)

No to co, jesteśmy razem w drużynie "less waste"? ;)

Wasze Sistu <3